Jak wynająć mieszkanie?

no avatar
Bodo.Domino
Posty: 37
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:39 am

Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:03 am

Cześć wszystkim! Dostałem w spadku po dziadku mieszkanie. Proszę o rady jak szybko i rozsądnie wynająć mieszkanie? Co przygotować? Komu wynająć?

Awatar użytkownika
Igus_28
Posty: 28
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:33 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:04 am

To dosyć trudne pytanie, wszystko zależy od tego w jakim standardzie jest mieszkanie? Czy jest przystosowane do dzieci? Czy przeszkadzają Ci zwierzęta? Może wynajem na pokoje dla studentów? Musisz to wszystko sobie na spokojnie przemyśleć. Najlepiej jest wziąć kaucje w wysokości jednego miesięcznego czynszu i podpisać umowę z zaznaczeniem miesięcznego albo dłuższego okresu wypowiedzenia. Trzeba spisać wszystko na papierze, wszystkie dane przyszłych lokatorów. Jest też możliwość najmu okazjonalnego, który zobowiązuje najemców do wyrażenia zgody na dobrowolne poddanie się eksmisji, czyli możesz po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy rozpocząć postępowanie egzekucyjne. Taka umowę trzeba spisać u notariusza, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

no avatar
Bodo.Domino
Posty: 37
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:39 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:05 am

Dzięki, za pomoc. Obawiam się właśnie tego problemu z „wyrzuceniem” wynajmujących. Założyłem watek, żeby każdy mógł się podzielić swoimi doświadczeniami z wynajmem. Chcę uniknąć błędów :)

Awatar użytkownika
Rafał.B77
Posty: 24
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:30 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:08 am

Ciężko jest znaleźć dobrego lokatora, który faktycznie będzie dbać jak o swoje, ale widząc obecną sytuację na rynku, coraz więcej osób będzie faktycznie wynajmować, ze względu na to, że nie da się dostać kredytu na swoje 4 ściany. Jest mało mieszkań na wynajem, a dużo potencjalnych lokatorów, dlatego wielu właścicieli organizuje castingi na mieszkanie i wybiera ludzi, którzy najbardziej im przypadną do gustu.

Awatar użytkownika
Igus_28
Posty: 28
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:33 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:09 am

Ja miałam bardzo duży problem z moimi lokatorami, praktycznie zdemolowali mi mieszkanie, co prawda nie było świeżo po generalnym remoncie, ale zadbana kawalerka. Po pierwszym miesiącu okazało się, że mieszkają tam 4 osoby, a umowę podpisałam z jedną i było mówione, że tylko ona będzie tam mieszkać. Kawalerka 28 metrów, w kuchni chyba ani razu nie posprzątali, szafa w zabudowie w korytarzu całkowicie rozwalona na czynniki pierwsze. Musiałam iść z tym do sądu, potem do komornika, bo nie chcieli się wynieść pomimo złamania warunków umowy, dlatego po remoncie wynajęłam okazjonalnie, ale na szczęście już nie ma żadnych problemów z nowymi lokatorami :D

no avatar
Bodo.Domino
Posty: 37
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:39 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:10 am

A jak to wygląda z wymianą zamków? Za każdym nowym lokatorem wstawiacie nowe? :geek:

Awatar użytkownika
Igus_28
Posty: 28
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:33 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:11 am

W mojej sytuacji, akurat tak było, bo po prostu bałam się tamtych ludzi, ale jeśli masz normalnych lokatorów to nie trzeba ich wymienić za każdym razem. :P

Awatar użytkownika
Jacek.Budowlany
Posty: 24
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:22 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:12 am

Ja wymieniałem za każdym razem. Dla swojego oraz lokatorów komfortu psychicznego. Dobre ceny zamków mają w tym sklepie: https://zamki-sklep.pl/54-zamki-do-drzwi , jak planujesz wynajmować to lepiej kup sobie kilka na zapas, bo nigdy nie wiadomo, jak to jest :D

Awatar użytkownika
Marko_Biznesowy
Posty: 27
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:36 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:14 am

Ja mam duże mieszkanie w Poznaniu 5 pokojowe. Wynajmuje je w większości studentom na pokoje. Wiadomo jak to bywa, jak się wynajmuje tylu różnym osobom naraz, ale w większości dbają. Zdarza się czasem jakiś człowiek, który nie chce płacić, albo niszczy wszystko na swojej drodze, ale z takimi to krótko, albo płacisz i przestrzegasz zasad, albo wypad z mieszkania. Proste :arrow:

Awatar użytkownika
Korcia.Ka
Posty: 28
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:28 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:15 am

Gorszy od beznadziejnego lokatora jest tylko beznajdziejny właściciel, który wchodzi do mieszkania pod nieobecnośc lokatorów „bo musi skorzystac z toalety” albo nagle chce podniesc czynsz o 500 zł, bo tak. Niestety na takiego trafiłam i bardzo nie polecam. Co miesięczne wizyty, żeby „spisać liczniki” też są bardzo uciążliwe, więc drodzy właściciele, jeżeli widzicie, że macie spoko lokatorów, którzy dbają o to mieszkanie jak o swoje, wszelkie drobne naprawy robią sami to dajcie im świety spokój i życie bez ciągłego stresu, że coś będzie nie tak.

no avatar
Bodo.Domino
Posty: 37
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:39 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:16 am

A co z palaczami i właścicielami zwierząt? Pozwolilibyście, żeby w Waszym mieszkaniu przebywały zwierzęta?

Awatar użytkownika
Igus_28
Posty: 28
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:33 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:16 am

Jeżeli ktoś dba o mieszkanie, jest dobrą osobą, ale ma zwierzaka to mi osobiście to nie przeszkadza, a co do palaczy to przecież, jeżeli ktoś ma balkon to nie ma z tym żadnego problemu, natomiast nie chciałabym, żeby ktoś palił całą paczkę fajek w moim mieszkaniu z kiepska wentylacją. :roll:

no avatar
Robson_P
Posty: 37
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:33 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:17 am

Ja nie akceptuje w mieszkaniu zwierząt, palaczy, a w umowie mam nawet zapis o tym, że lokatorzy nie mogą palić kadzideł, bo to po prostu wszystko śmierdzi, a potem całe mieszkanie cuchnie psem, albo kocim moczem. :oops: :oops: :oops:

Awatar użytkownika
Korcia.Ka
Posty: 28
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:28 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:18 am

Bez przesady, nie każdy kot załatwia się gdzie popadnie. Poza tym jeżeli wynajmujesz mieszkanie długoterminowo, a nie oszukujmy się, że właściciele zwierząt są zmuszeni do szukania tylko takich ofert to musisz liczyc się z tym, że po 5 latach wynajmu przydałoby się mieszkanie odświeżyć remontem. A z kadzidłami to gruba przesada moim zdaniem XD

no avatar
Robson_P
Posty: 37
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:33 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:19 am

Po co mam remontować, jak nie mam takich smrodów w domu? Właśnie o to chodzi. Nie ma zwierząt, nie palenia, nie ma remontu.

Awatar użytkownika
Korcia.Ka
Posty: 28
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:28 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:20 am

Jasne lepiej wynajmować mieszkanie nieremontowane od 15 lat za kupe pieniędzy i niech lokatorzy nie marudzą i sobie radzą.

no avatar
Robson_P
Posty: 37
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:33 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:20 am

Przecież nikt tu nie mówi o 15 latach bez remontu. Jeżeli mieszkanie jest zadbane nie potrzebuje remontu.

Awatar użytkownika
Jacek.Budowlany
Posty: 24
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:22 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:21 am

A brudne ściany? Przecież nawet przy normalnym użytkowaniu ściany się nie niestety brudzą.

no avatar
Robson_P
Posty: 37
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:33 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:22 am

Mieszkanie po okresie wynajmu powinno wyglądać tak samo jak przed, więc obciążam kosztami malowania i napraw lokatorów.

Awatar użytkownika
Korcia.Ka
Posty: 28
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:28 am

Re: Jak wynająć mieszkanie?

pt paź 28, 2022 7:23 am

Czyli jesteś tym beznadziejnym właścicielem. :?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości