Jakie ogrzewanie najbardziej się opłaca?

Awatar użytkownika
Piotrek72
Posty: 24
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:26 am
Kontakt:

Jakie ogrzewanie najbardziej się opłaca?

śr wrz 02, 2020 7:33 am

Hejka, jak w temacie - zależy mi na modernizacji, bo mój stary piec nie spełnia wymagań. Będę przy tym korzystał z programu "Czyste Powietrze", ale widzę, że w kryteriach mieszczą się zarówno kotły, jak i piece. Czy gaz rzeczywiście jest droższym rozwiązaniem? Jak to u Was wygląda? Macie jakieś sprawdzone wybory, z których jesteście zadowoleni? Nie ukrywam, że zależy mi na czasie, bo mój stary piec na węgiel coraz częściej przypomina smoka wawelskiego :roll: :?
Odwiedź nasz profil na https://noble-cash.pl/ :D

Awatar użytkownika
Ostaszak_12
Posty: 30
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:23 am

Re: Jakie ogrzewanie najbardziej się opłaca?

śr wrz 02, 2020 7:43 am

Z tego co mi wiadomo, wystarczy kocioł piątej klasy, bo ogólna zasada jest taka, że wszystkie dostępne na rynku piece muszą spełniać normę PN EN303-5:2012. To oznacza sprawność na poziomie powyżej 80%, co - umówmy się - nie jest wielkim wymaganiem. Dlatego też nie musisz się zbytnio przejmować regulaminem, bo jeśli to będzie nowy piec/kocioł to na 100% będziesz spełniał wymagania programu i dostaniesz dofinansowanie ;)

Awatar użytkownika
Baran.Kacper70
Posty: 36
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:37 am
Kontakt:

Re: Jakie ogrzewanie najbardziej się opłaca?

śr wrz 02, 2020 8:00 am

Ogólnie nastroje są takie, że piec węglowy jest tańszy w utrzymaniu, ale umówmy się - te stare "smoki" są po prostu nielegalne. Już od jakiegoś czasu sprzedawać można tylko i wyłącznie kotły 5 klasy. Te muszą już spełniać wszystkie wymogi i nie są takie tanie, jak ich poprzednicy. Oczywiście można się spierać o to ile węgla przypada na jeden sezon grzewczy - jednym wystarczy tona, innym 1,5 tony. Mieszkanie 100m2 potrzebuje zazwyczaj 2 ton, a w przypadku węgla wysokokalorycznego to może być wydatek rzędu 2 tysięcy zł.
Dowiedz się więcej o finansach osobistych. Odwiedź mój portal finansowy: https://moje-finanse.pl/ Zapraszam! :mrgreen:

no avatar
MaksM24
Posty: 34
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:40 am

Re: Jakie ogrzewanie najbardziej się opłaca?

śr wrz 02, 2020 8:05 am

Cześć,
jakoś nikt nie wspomina o tym, że kocioł 5 klasy potrzebuje sporo miejsca - podobnie jak sam ekogroszek/pellet. Nie każdy może sobie pozwolić na kotłownię w domu - nie każdy ma tyle wolnego miejsca.

Awatar użytkownika
Igor31
Posty: 19
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:36 am

Re: Jakie ogrzewanie najbardziej się opłaca?

śr wrz 02, 2020 8:12 am

Odbijam piłeczkę - nie każdy ma dostęp do gazu. No i pozostaje jeszcze kwestia ceny. Nawet jeśli teraz jest ok. to przecież ceny gazu zawsze się wahają, a już na pewno bardziej niż ceny węgla ;)

Awatar użytkownika
Nowa_Nowakowska
Posty: 26
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:20 am

Re: Jakie ogrzewanie najbardziej się opłaca?

śr wrz 02, 2020 8:32 am

No, z tym to już musi się wypowiedzieć sam zainteresowany :lol: skąd mamy wiedzieć, czy ma miejsce na kotłownię, dostęp do gazu i chęć do przerzucania węgla :D Mogę za to polecić sklep, w którym kupiłam swój własny piecyk. Mam w domu Buderusa i też korzystałam z programu "Czyste Powietrze". Sprawdź piece i kotły od SIB, bo naprawdę warto! :D Panowie wszystko wnieśli, podłączyli i skonfigurowali, więc sama niczym nie musiałam się martwić 8-)

Awatar użytkownika
NIKA.S_97
Posty: 34
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:35 am
Kontakt:

Re: Jakie ogrzewanie najbardziej się opłaca?

śr wrz 02, 2020 8:36 am

Ja też tutaj oglądałam kotły! W SiB, razem z mężem kupiliśmy kocioł 5 klasy na pellet, bo musieliśmy modernizować kotłownię. Nie mieliśmy żadnych problemów z zamówieniem, wszystko było realizowane natychmiastowo, więc jak także mogę polecić :D Mamy w domu Junkersa 8-)
Znasz już finansowy magazyn? https://finansowymagazyn.pl/ :D Koniecznie zobacz najnowszy wpis!

no avatar
Robson_P
Posty: 37
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:33 am

Re: Jakie ogrzewanie najbardziej się opłaca?

śr wrz 02, 2020 8:38 am

Jak w ogóle wyglądają teraz ceny ekogroszku, pelletu czy węgla wysokokalorycznego? Czy są dużo wyższe od cen zwykłego węgla do pieców niższych klas?

no avatar
OlaDymi
Posty: 38
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:38 am

Re: Jakie ogrzewanie najbardziej się opłaca?

śr wrz 02, 2020 8:43 am

Wiadomo, w przypadku zwykłego "wyngla", to 600 zł za tonę było optymalne. Dało się oczywiście kupić taniej, ale to już zależało od wielu czynników. Teraz ceny wahają się w okolicach 800-1000 zł, ale widziałem nawet oferty na 700 zł, więc jak ktoś ma czas, żeby poszukać, to na pewno coś znajdzie.

Awatar użytkownika
Piszczek.Mo
Posty: 20
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:31 am

Re: Jakie ogrzewanie najbardziej się opłaca?

śr wrz 02, 2020 8:51 am

Sam piecyk na gaz jest po prostu wygodny. Pamiętajcie, że on praktycznie nie zajmuje miejsca, bo może zawisnąć wszędzie. W moim przypadku, ogrzewanie mieszkania z kotłem gazowym jest dużo efektywniejsze, więc nawet jeśli koszty są minimalnie wyższe, to komfort i swoboda redukują z nadwyżką.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości