Lokata - czy warto?

Awatar użytkownika
Majczi_31
Posty: 25
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:29 am

Lokata - czy warto?

pn lis 18, 2019 1:29 pm

Mam jakieś 3-4 tys. złotych oszczędności (jak mi wynagrodzenie jeszcze zejdzie, to może będzie koło piątki) i zastanawiam się, co z tymi oszczędnościami zrobić. Szukałem lokat, ale bez specjalnych rewelacji. Jeszcze kilka lat temu lokaty na poziomie 3% , a teraz to 2,5 do 2,8% w jakichś najlepszych lokach i to przy założeniu, że jest to lokata promocyjna na pierwsze środki (czyli taka, która nie dotyczy lojalnych klientów banku). Co robić z taką sumą? Zastanawiałem się nad obligacjami skarbowymi, ale zwrot na tym jest bardzo podobny. Ostatnio czytałem, że można coś zarobić na odsprzedaży markowych sneakersów, ale to wiąże się z zamrożeniem kasy na przynajmniej 2-3 lata. Wiecie - kupuję jakieś luksusowe Jordany, trzymam to 2-3 lata i upłynniam na rynku. Co na ten temat sądzicie? Dobra opcja, czy lipa? Szukałem czegoś, na czym mógłbym mieć przynajmniej 5-6% zwrotu i to w rok, a nie za 3 lata. Macie jakieś pomyły?

Awatar użytkownika
Jacek.Budowlany
Posty: 24
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:22 am

Re: Lokata - czy warto?

pn lis 18, 2019 1:36 pm

Nawet zakładając te 2,5% w ujęciu rocznym, no to po 12 miesiącach będziesz miał na tym ile?

Jak sobie policzyłem dla kwoty najbardziej optymalnej, tj. tego wspomnianego przez Ciebie wcześniej 5 tys. złotych, no to po roku będziesz miał (już po opodatkowaniu) coś około 100 złotych, czyli raczej niewiele. No chyba, żeby wiesz - trzymać się takiej strategii, że lokujesz te środki, zapominasz o nich i raz na rok sobie te odsetki pobierasz. Inna tylko sprawa jest taka, że inflacja teraz ostro rośnie, bo zdaje się, że za październik Narodowy Bank Polski podał inflację na poziomie 2,5 procent? No generalnie coś koło tego, więc trudno mówić w kontekście lokal o jakimkolwiek rozsądnym zarobku. Mało tego, zdecydowana większość lokat w tej chwili w ogóle nie chroni kapitało, bo te 2,5% to jak sam przyznałeś - w najlepszym razie, a zwykłe oferty banków, jak sobie teraz sprawdzałem, to na poziomie raczej 1,5% i to też przy założeniu, że lokata jest na czas przynajmniej 6 miesięcy lub dłużej, bo krótsze lokaty to statystyczne 1,30% maksymalnie.

A co do inwestycji w limitowane serie sneakersów, to się nie wypowiadam, bo nie moja broszka, nie znam się na tym. Pozdrawiam, Jacek.

no avatar
Robson_P
Posty: 37
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:33 am

Re: Lokata - czy warto?

pn lis 18, 2019 1:40 pm

Wy sobie jaja robicie z tymi oficjalnymi danymi za październik tego roku chyba. To, co tam NBP publikuje, to jest jedno, a inna sprawa, że według mnie realny poziom inflacji będzie utrzymywał się raczej na poziomie 5%. Już w tej chwili widać wyraźny wzrost cen podstawowych produktów FMCG, tj. produktów spożywczych. Porównajcie sobie ceny np. pieczywa, to zobaczycie, jak bardzo podrożał chleb, bułki i słodycze. Nie ma nawet o czym mówić. O lokatach zapomnij, bo to tak naprawdę rozbój w biały dzień. Moim zdaniem nie warto w ogóle roztrząsać się na tym, czy warto inwestować w lokatę, bo PO PROSTU NIE WARTO. Weź inwestuj lepiej w sobie, idź na jakiś kurs, naucz się czegoś nowego i wykorzystaj to na rynku pracy, a nie rozkminiaj, czy da się cokolwiek zarobić na 2,5% w skali roku, bo to są prostu śmieszne wartości. Więcej zaoszczędzisz, zmieniając po prostu pracę na coś lepszego, rusz głową.

Awatar użytkownika
Majczi_31
Posty: 25
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:29 am

Re: Lokata - czy warto?

pn lis 18, 2019 1:41 pm

Łatwo mówić, trudniej zrobić...

no avatar
Bodo.Domino
Posty: 37
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:39 am

Re: Lokata - czy warto?

pn lis 18, 2019 1:48 pm

Lokaty może i były jakąś opcją, ale 10 lat temu, na pewno nie w tej chwili. Generalnie wszystko co jest bezpieczne, jest po prostu mało opłacalne i nie ma co do tego wyjątku. Wiesz - lokatę w banku może założyć sobie każdy, no to jaką wartość wprowadzasz na rynek? W zasadzie żadną. Po prostu zakumulowałeś jakieś środki i teraz chcesz, żeby bank zapłacił Ci za to. Tyle tylko, że środków banki mają w tej chwili naprawdę sporo i z pozyskaniem pieniędzy od inwestora albo kredytami nie ma żadnych problemów. Teraz jest na razie trend rozdawnictwa, więc banki pieniądze generalnie mają - no może poza wyjątkami, bo tam wiem, że Getin chyba ma ostatnio jakieś problemy, ale ogólnorynkowo - banki mają więcej zabezpieczeń niż potrzebują do sprzedawania kredytów. Dopiero, jak rynek mocno się ostudzi, a pozyskanie pieniądza będzie dla banków trudniejsze, to oprocentowanie lokat wzrośnie. Tylko, że na ogól dzieje się to równolegle z kryzysem gospodarczym, a co za tym idzie - także wzrostem inflacji. Możesz generalnie przyjąć, że poziom lokat jest zawsze utrzymywany poniżej lub na równi z aktualną inflacją i nic nie zapowiada, żeby ten trend miał się odwrócić. Wysoko oprocentowane lokaty, to miał tylko Amber Gold, ale wszyscy doskonale wiemy, jak się to skończyło.

Awatar użytkownika
AdiDabczak
Posty: 27
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:32 am

Re: Lokata - czy warto?

czw lis 28, 2019 7:11 pm

Ta, lokaty teraz latają po 1%, to rzeczywiście - jest o co walczyć. Jak szukasz dodatkowego zarobku, to według mnie wypadałoby zacząć od siebie - jakieś kursy, szkolenia. Może niekoniecznie jakiś żenujący coaching, z którego nic nie wynika, ale zawsze wiesz - można poduczyć się programowania po godzinach, a potem pracować dla jakichś agencji, jest całkiem sporo różnych możliwości.

Awatar użytkownika
Piotrek72
Posty: 24
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:26 am
Kontakt:

Re: Lokata - czy warto?

czw lis 28, 2019 7:13 pm

No to weźcie sobie popatrzcie tutaj (źródło: Banki24), jakie teraz jest oprocentowanie. Niektóre banki oferują nawet poniżej 1%, więc nie ma nawet nad czym się zastanawiać. To już lepiej wychodzą obligacje skarbowe, bo nie dość, że masz szansę ogarnąć znacznie bardziej przyzwoite oprocentowanie, bo wynoszące nawet 2,20% w skali chyba rocznej przy założeniu, że bierzesz je na 3 lata, to jeszcze działasz na korzyść polskiego państwa. Bo lepiej , żeby państwo polskie było zadłużone wobec swoich obywateli, a nie u jakiegoś Niemca, który ma w Polsce tak duże udziały rynkowe, że cały sektor bankowy jest już ich. No takie moje zdanie, ale zrobisz, jak będziesz chciał.
Odwiedź nasz profil na https://noble-cash.pl/ :D

no avatar
MocnyP_21
Posty: 17
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:34 am
Kontakt:

Re: Lokata - czy warto?

czw lis 28, 2019 7:18 pm

Tak, tak - ładujcie kiesę tłustym bankierom, to na pewno na tym dobrze wyjdziecie. Ludzie - obudźcie się wreszcie i coś zróbcie, bo inflacja was totalnie wykończy. Obserwujcie dokładnie rynek i zobaczcie sobie, w jakiej kondycji jest polska gospodarka w tej chwili - tak źle dawno nie było, a będzie IMO tylko jeszcze gorzej. Jeszcze niech przytną inwestycje publiczne, na których lecieliśmy w ostatnich latach (przede wszystkim inwestycje infrastrukturalne, drogi etc.), to będzie dopiero kryzys, jakiego jeszcze nie było. To, że wyszliśmy suchą nogą z ostatniego kryzysu, to wcale nie znaczy, że tak będzie cały czas. Pozdrawiam kumatych, MocnyP_21.

Awatar użytkownika
Marcin_72
Posty: 43
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:15 am

Re: Lokata - czy warto?

czw lis 28, 2019 7:19 pm

Wy się skończcie przerzucać tutaj błotem nawzajem, tylko weźcie się po prostu konkretnie do roboty. Tyle z mojej strony.

Awatar użytkownika
Rafał.B77
Posty: 24
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:30 am

Re: Lokata - czy warto?

czw lis 28, 2019 7:22 pm

Mówcie co chcecie, ale Marcin ma rację, PKB wyraźnie zwalnia i jest zdecydowanie poniżej oczekiwań analitycznych. Celowaliśmy w pułap 4%, a okazuje się, że i tego nie potrafimy dowieźć. Szkoda, bo to nie do końca nasza wina - jesteśmy mocno uzależnieni od gospodarki niemieckiej. co widać i po danych o eksporcie i imporcie. Niemcy mają wyraźny kryzys w sektorze motoryzacyjnym, sporo inwestują teraz w technologie napędów elektrycznych, ale pewnie minie jeszcze dobrych kilka lat, jak wysycą rynek i ludzie zaczną się na takie auta przesiadać; szczególnie, że Japończycy znacznie wyprzedzili rynek i już wiele lat temu wchodzili ostro w napędy hybrydowe, wodorowe i elektryczne.

Awatar użytkownika
Majczi_31
Posty: 25
Rejestracja: śr paź 23, 2019 6:29 am

Re: Lokata - czy warto?

czw lis 28, 2019 7:24 pm

Ostatnio rozglądałem się po rynku i pomyślałem, że można byłoby wejść w handel sprowadzanych produktów z Chin. Teraz nie ma większych problemów z wprowadzaniem tego na rynek, a z tego co widzę, to Polacy kupują tego dość dużo i wartość, łączny wolumen importu z Azji (w zasadzie wszystkiego) mocno rośnie. Z drugiej strony obawiam się, że jak uszczelnią ten import podatkami, to przestanie się opłacać, a ja stracę źródło dodatkowego dochodu. Powiem wam, że im dłużej rozmawiamy, tym mam generalnie większy mętlik w głowie. Naprawdę.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość